Skip to Content

Monday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Atwater-Cosmos-Grove City 90, Yellow Medicine East 57

BOLD 81, Buffalo Lake-Hector-Stewart 33

Blackduck 72, Bagley 52

Cloquet 78, Barnum 43

Crookston 71, Park Rapids 60

Dilworth-Glyndon-Felton 88, Park Christian 79

East Grand Forks 84, Win-E-Mac 48

Fertile-Beltrami 76, Fosston 47

Greenway 65, Mountain Iron-Buhl 48

Groves Academy 72, Minnesota Academy for the Deaf 34

Hancock 62, Brandon-Evansville 57

Jackson County Central 70, GHEC/Martin Luther 65

Lake Park-Audubon 65, Hillcrest Lutheran 59

LeSueur-Henderson 72, New Richland-H-E-G 58

Lewiston-Altura 112, Houston 81

Mahnomen/Waubun 63, Red Lake 56

Martin County West 74, St. James Area 64

Medford 59, Tri-City United 39

Minnehaha Academy 101, Breck 52

Mora 69, East Central 46

Nevis 61, Sebeka 48

New Ulm Cathedral 79, Sleepy Eye St. Mary’s 70

Ortonville 62, Sisseton, S.D. 60

Pine City 74, Zimmerman 55

Pine Island 73, Bethlehem Academy 35

Renville County West 71, Sleepy Eye 39

Rochester Century 59, Farmington 56

Rocori 75, North Branch 63

Sibley East 75, Gibbon Fairfax Winthrop 65

Superior, Wis. 57, Esko 50

Wabasha-Kellogg 71, Lanesboro 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

St. Cloud Tech vs. St. Francis, ccd.

GIRLS PREP BASKETBALL=

AC/GE 76, Nicollet/Loyola 66

Adrian 53, Mountain Lake Area 50

Barnesville 51, Staples-Motley 41

Carlton 69, Wrenshall 37

Chatfield 68, Cannon Falls 64

Chisholm 67, Hill City/Northland 44

Cromwell 98, McGregor 35

East Central 55, South Ridge 22

Eden Valley-Watkins 55, Annandale 29

Eveleth-Gilbert 62, Deer River 38

Hermantown 77, Princeton 60

Mesabi East 71, Virginia 49

Milaca 51, Spectrum 29

Minneapolis Roosevelt 62, St. Croix Prep 51

Minneapolis South 48, Osseo 42

Minneota 105, Ortonville 20

Minnesota Valley Lutheran 72, GHEC/Truman 55

Mora 45, Rush City 39

Mounds View 74, St. Paul Central 51

Murray County Central 58, Edgerton 29

New Life Academy 58, Twin Cities Academy 46

Northern Freeze 50, Kittson County Central 41

Parkers Prairie 62, Long Prairie-Grey Eagle 46

Pipestone 66, Dawson-Boyd 28

Red Lake 75, Mahnomen/Waubun 57

Red Lake County 60, Goodridge/Grygla-Gatzke 44

Red Rock Central 65, Heron Lake-Okabena/Fulda 47

Rochester Mayo 65, Albert Lea 31

Sacred Heart 62, Stephen-Argyle 56

Sartell-St. Stephen 68, Rocori 41

Sleepy Eye 67, Wabasso 52

Southwest Minnesota Christian 84, Westbrook-Walnut Grove 20

St. James Area 58, United South Central 34

Underwood 63, Clinton-Graceville-Beardsley 29

Warren-Alvarado-Oslo 73, Red Lake Falls 48

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS=

E.C.H.O. Charter vs. Community Christian, ccd.

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Associated Press

Skip to content