Skip to Content

Friday’s Scores

BOYS PREP BASKETBALL=

Ames 53, Johnston 46

Ankeny 84, Des Moines, North 72

Ankeny Centennial 73, Urbandale 47

Des Moines, Hoover 59, Valley, West Des Moines 56

Des Moines, Lincoln 77, Marshalltown 71

Dowling Catholic, West Des Moines 74, Des Moines, East 52

Fort Dodge 61, Des Moines, Roosevelt 52

Iowa City Liberty High School 63, Keokuk 36

Ottumwa 55, Southeast Polk 42

Sioux City, West 75, South Sioux City, Neb. 62

Webster City 66, Hampton-Dumont-CAL 60

GIRLS PREP BASKETBALL=

Class 1A Region 1=

Semifinal=

BCLUW, Conrad 40, AGWSR, Ackley 36

Bishop Garrigan 87, Waterloo Christian School 24

Class 1A Region 2=

Semifinal=

CAM, Anita 60, Paton-Churdan 53

Newell-Fonda 78, Audubon 36

Class 1A Region 3=

Semifinal=

Saint Ansgar 66, Nashua-Plainfield 45

Turkey Valley, Jackson Junction 44, East Buchanan, Winthrop 33

Class 1A Region 4=

Semifinal=

Kingsley-Pierson 69, Woodbine 45

St. Albert, Council Bluffs 48, Logan-Magnolia 37

Class 1A Region 5=

Semifinal=

Burlington Notre Dame 61, Winfield-Mount Union 33

Springville 62, Prince of Peace Prep, Clinton 48

Class 1A Region 6=

Semifinal=

Collins-Maxwell 57, Baxter 47

Montezuma 57, North Mahaska, New Sharon 36

Class 1A Region 7=

Semifinal=

Marcus-Meridian-Cleghorn/Remsen Union (MMCRU) 67, Woodbury Central, Moville 32

Westwood, Sloan 50, St. Mary’s, Remsen 44

Class 1A Region 8=

Semifinal=

Exira/Elk Horn-Kimballton 53, Stanton 43

Lenox 52, Sigourney 33

Class 2A Region 1=

Semifinal=

Beckman, Dyersville 49, Sumner-Fredericksburg 37

Maquoketa Valley, Delhi 48, MFL-Mar-Mac 30

Class 2A Region 2=

Semifinal=

Denver 44, Van Meter 23

Grundy Center 60, Earlham 26

Class 2A Region 3=

Semifinal=

Regina, Iowa City 54, Van Buren, Keosauqua 45

West Branch 41, Pella Christian 37

Class 2A Region 4=

Semifinal=

Bellevue 56, Wilton 41

North Linn, Troy Mills 70, Columbus Catholic, Waterloo 56

Class 2A Region 5=

Semifinal=

A-H-S-T-W, Avoca 59, Mount Ayr 29

South Central Calhoun 61, Nodaway Valley 58, OT

Class 2A Region 6=

Semifinal=

Dike-New Hartford 48, Aplington-Parkersburg 27

West Hancock, Britt 68, West Fork, Sheffield 36

Class 2A Region 7=

Semifinal=

Emmetsburg 48, Central Lyon, Rock Rapids 43

Rock Valley 56, PAC-LM 46

Class 2A Region 8=

Semifinal=

Treynor 63, West Monona 46

Underwood 48, South O’Brien, Paullina 45

Class 3A Region 7=

Semifinal=

Solon 50, Monticello 48, OT

___

Some high school basketball scores provided by Scorestream.com, https://scorestream.com/

Author Profile Photo

Associated Press

Skip to content